Ахилесовата пета на диспенсационализма (част първа)
Уилям Еверет Бел е име, което най-вероятно е непознато за по-голямата част от читателите. Той няма издадени трудове, за които да се говори. Няма телевизионно служение, и доколкото знам, никога не се е появявал в никое християнско тоук шоу. Като професор по религия в Далас Баптист Юнивърсити, той няма особено бляскава кариера (ДБЮ е малко, консервативно, южно-баптистко училище, едва съществуващо в сянката на Бейлър Юнивърсити.) По отношение на въздействието върху евангелското общество д-р Бел е един по-незначителен и посредствен, колежански, християнски професор.
Д-р Бел обаче е истинска аномалия. Обратно на средностатистическия християнски професор в колеж, неговото влияние е широко и дълбоко, особено на югозапад и особено в евангелското общество около Далас Теолоджикъл Семинари. Той никога не е публикувал в издание каквото и да било, което е още по-изненадващо.
След като завършва своята бакалавърска степен, д-р Бел започва кариера като счетоводител. Не след дълго той почувствал призив от Бога в едно по-уникално християнско поприще. За да се подготви за това, той се записал в Далас Теолоджикъл Семинари. Вероятно, докато е бил там, той решава, че иска да преподава в колеж, университет или семинария. Планът му бил да продължи в ДТС след като се сдобие с магистратура по теология, за да направи и докторантура по теология.
Той не е очаквал теологичната промяна, която претърпява, докато е там. Докато изучава доктрините на диспенсационализма, стига до извода, че те са в драматично противоречие с Писанията. Като човек, с изключителни аналитични способности, той не желае да приеме заключенията на професорите си, без сам да ги проучи. Колкото повече проучва, толкова повече намира, че системата е продънена. В крайна сметка, той отхвърля оковите на диспенсационализма и се потапя в историческия премилениализъм, поддържан от Джордж Лад. Макар че не отхвърля изцяло премилениализма, той отхвърля това, което е задължително условие на диспенсационалната теология: грабването преди Великата Скръб.[1]
Тази теологична трансформация бе смъртоносна за кариера му в ДТС. Разбирайки невъзможността да получи доктурантура по теология там, с настоящите си възгледи,[2] той се мести в Ню Йорк, където се записа в Ню Йорк Юнивърсити през 1967.
Дисертацията на д-р Бел е озаглавена „Критична оценка на доктрината за грабването преди Великата скръб в християнската есхатология.“[3] Като повечето дисертации, тя никога не беше публикувана за редовия читател. Противно на повечето дисертации, тя не е просто академично упражнение, което едва се доближава до научен труд. Тази дисертация беше граната от първа ръка, хвърлена в укреплението на диспенсационалистите. Тъй като той писа като „вътрешен човек“, неговата работа стана силно тревожна за Далаския факултет.
Има една история, която се разказваше в ДБЮ докато работех с Чарлз Райри, прочутият професор по систематична теология. Очевидно, малко след завършването на дисертацията, факултетът в ДТС обсъждаше последните нападки от един от дипломиращите се. Разказваше се, че Райри се изправил в залата на факултета и нарекъл д-р Бел неприятел номер едно на диспенсационализма. Аз смятам, че историята е по-скоро мит, отколкото реалност (но ми харесва, ако е истина!) Въпреки това, имаше сантимент. Това без съмнение не е мит. За диспенсационализма, дисертацията на Бел, критикуваща тяхното теологично движение, беше най-тежкия удър, най-точен и най-труден да получи писмен отговор.
Като дипломиращ се в ДБЮ, аз имах привилегията да уча от д-р Бел, и всъщност той е главната причина да се запиша там. Радвам се, че мога да ви представя чрез този бюлетин неговото критично становище по отношение на диспенсационализма. Макар че дисертацията му е написана преди 20 години, все още смятам, че това е най-добрия труд, който анализира диспенсационализма и неговото задължително условие – грабването.
Тезата на Бел
Това, което прави тази дисертация така дълбоко отчайваща за диспенсационализма е, че за пръв път един автор разкрива пряко същината на диспенсационалната система: разликата между Израел и Църквата. Бел разбира, че всички други предходни критики са били извън същината, защото не стигнаха до този основен проблем. Коментирайки заслугите на Джордж Лад в „Благословената надежда“, Бел отбелязва, че книгата, като множество от останалите съвременни творби на тази тема страда „от недостатъка на разглеждане на симптомите, вместо на базовите причини.“[4] Той продължава като посочва, че Лад „пропуска да проникне до корена на претрибулационизма, т.е дихотомията между Израел и Новозаветната църква и следователно съвременните претрибулационисти са уверени, че основите им са все още сигурни.“[5]
Бел не прави същата грешка. Цялата дисертация е посветена на това да докаже, че дихтономията между Израел и Църквата, както е представена от диспенсационализма, е фалшива. Диспенсационализмът твърди, че „християнската църква от тази диспенсация съставлява единствена по рода си група от вярващи, отделени и различни от вярващите в миналата и бъдещата диспенсация. Вместо да наследят обещанията на древния Израел, църквата е замислена като притежаваща изцяло нови и различни обещания само за себе си. Обещанията за Израел щяха да се изпълнят буквално към етническите израелтяни в идващия милениум. Църквата се разглеждаше като една скоба в отношенията на Бог с Израел.“[6] Изявлението на д-р Бел е опустошително за диспенсационалната система. Той точно разбираше, че ако тази дъска падне, то и диспенсационализмът ще се разпадне. Тази разлика между Израел и Църквата е Ахилесовата пета на диспенсационализма, според мен, той като теологично движението се е провалилo. Сега движението е в процес на слизане от сцената.[7] Тази дисертация се занимава с улесняването на този процес.
Становищата на Бел подкрепени от Писанието
Твърдението на Бел включва исторически и логични аргументи, но тук няма място, за да ги включим. Нашият основен интерес е към становищата му свързани с Писанието, защото там е моментът на истината. Даже няма да имаме време да покрием всичките му библейски аргументи, но ще се занимаем с някои от най-завладяващите.
„По-добрите неща“ от Евреи 11:39-40. Писателят на Евреи казва: „Но всички тези, ако и да бяха засвидетелствани чрез вярата им, пак не получиха изпълнението на обещанието, да не би да постигнат съвършенство без нас защото за нас Бог промисли нещо по-добро.“ (Евреи 11:39-40) Бел отбелязва, че „този пасаж идва за да каже, че старозаветните вярващи са били включени в „по-добрите неща“, предвидени за новозаветните вярващи.“[8] Той цитира Делич, който пише: „Следователно, светиите на Стария Завет вървят в едно темпо с нас в съвършения път на спасението, най-накрая станал известен.“[9] В подкрепа тук е цитиран и Ф.Ф.Брус: „По-добрият план“, който Бог е направил прегръща по-добрата надежда, по-добрите обещания, по-добрия завет, по-добрите жертви, по-добро и трайно владение и по-доброто възкресение, което е и тяхно и наше наследство.“[10]
От друга страна, Бел цитира един пасаж от „Резюме на книгите на Библията“ (V, 336) на Дж. Н. Дарби като представител на диспенсационалното движение:
„Тук Духът не развива цялостния контекст на това „по-добро“, защото тук темата не е събранието. Той представя главната идея на Евреите, за да ги насърчи, че вяващите от днешното време имат специални привилегии, на които се наслаждават с вяра, но не са принадлежали дори и на вярващите от миналите дни.“[11]
Бел веднага стига до същината на проблема. „Това, което писателят очевидно желаеше да се възриема като общо за старозаветните и новозаветните вярващи, Дарби постоянно отрича да принадлежи и на старозаветните.“[12]
Бел твърди, че понеже писателят към Евреите е включил старозаветните вярващи в „по-добрите неща“, дадени на новозаветните вярващи, то диспенсационалното твърдение за радикалната дихотомия между едните и другите е фалшива.
Жителите на Новия Ерусалим като Христовата Невяста.
Вече говорих за основния пасаж относно това становище в един по-ранен брой на Диспенсационализмът в упадък[13], за това съвсем леко ще преразгледам твърдението на д-р Бел.
Най-напред той посочва пасажът в Откровение 21:9-14, като казва, че той изобразява картина на Новия Ерусалим, небесния град. Ясно е от пасажа, че този град трява да бъде вечния дом на светиите от всички епохи. За града се говори в стих 9 като „невястата, жената на Агнето.“ Жителите на града включват светиите от Стария и Новия завет. Св. Йоан пише, че вижда дванадесет високи порти с имената на дванадесетте Израилеви племена. Той вижда също дванадесет основни камъка, на които са написани имената на дванадесетте апостола.
Тъй като за Църквата в Новия Завет често се говори като за „Христовата Невяста“, следва че старозаветните и новозаветните светии съставляват Църквата, Невястата Христова. Той показва още веднъж чрез пасажите на Писанието, че разликата между старозаветните и новозаветните светии, разпространявана от диспенсационалистите е изцяло грешна.
Заради важността на тези становища за нашата критика към диспенсационализма, и заради недостъпността на дисертацията на д-р Бел за обществеността, ще подължа да разглеждам неговото становище и във следващия брой на изданието.
Статията е взета оттук
Превод от английски език: Даниела Андреева
[1]. Съвременните диспенсационалисти искат да оспорят твърдението, че грабването е крепежен елемент на цялата им система. Това твърдение е без съдържание, защото без грабването не могат да поддържат крайното различие между Израел и Църквата. Дж. Дуайт Пентакост ясно разбира това, когато пише, че опровергаването на епохата на гонението преди грабването води до опровергаване на диспенсационализма. ((J. Dwight Pentecost, Things to Come (Grand Rapids, Ml: Zondervan Publishing Co., [1958] 1964), p. 164).
[2]. ДТС в миналото беше известна с това, че отказва докторкса степен на достойни кандидати, заради неспособност да отбележат становище на вярата, която да включва вяра в премилениализма и теорията на грабването преди великата скръб.
[3]. William Everett Bell, A Critical Evaluation of the Pretrbulation Rapture Doctrine in Christian Eschatology (School of Education of New York University, непубликувана докторска дисертация, 1967)
[4]. Bell, P. 17.
[5]. Bell, p. 17.
[6]. Bell, p. 90.
[7]. Занимавам се с тази идея подробно в предстоящата да излезе от печат книга „Диспенсационализмът вчера“
[8]. Bell, p. 96.
[9]. Franz Delitzsch, Commentary on the Epistle to the Hebrews, 11, pp. 293-294. Quoted in Bell, p. 97.
[10]. F. F. Bruce, Commentary on the Epistle to the Hebrews, pp. 343-44. Quoted in Bell, pp. 97-98.
[11]. Bell, p. 98.
[12]. Bell, p. 98.
[13]. Michael R. Gilstrap, “The Bride the Lambs Wife,” Dispensationalism in Transition, Vol. 2, No. 1.
Поне един от тези стихове очевидно не може да се приеме буквално: „...звездите ще падат от небето“. още » Структурата на седмицата има за цел да изобрази модела - шестте дни плюс един - от Божията първа седмица още » Изведнъж, професорът се обърнал към него и казал: „Не свирят ли прекрасно щурците?“ още » „Нека се завърнем към християнското си наследство. Боже опази!“ още » Структурата на диспнсационализма е построена върху два ключови стълба: още » Винаги, когато приятелите на Марк Твен се хвалели с героични подвизи или изобретателност още » Напълно разбираемо, диспенсационализма преминава през трансформация. още » Обърнах се към постмилениализма в колежа. още » Най-накрая! След 15 години самоналожено, стратегическо мълчание от страна на Даласката теологична семинария . . . още » Имаме една поговорка в Източен Тексас: още » Една от основните отличителни черти на диспенсационализма е радикалното разграничение . . . още » Уилям Еверет Бел е име, което най-вероятно е непознато за по-голямата част от читателите. още » Тази статия е продължение на прегледа ми на становището на д-р Уилям Е. Бел . . . още » Това издание е продължение на моето преразглеждане на становището на д-р Уилям Е. Бел още » Д-р Скофилд пише в своите бележки към Деяния на апостолите 15 глава следното: още » Както д-р Уолвурд внимателно посочва, критични за това тълкуване са две ключови фрази. още » Както Скофилд така и Уалвурд свързват фразата „ще се върна“ с второто пришествие на Христос. още » В това издание на „Диспенсационализъм в упадък“ нов автор заема мястото на Майкъл Р. Гилстрап. още » Възраженията, които диспенсационалистите повдигнаха наскоро против реконструкционистите ясно показаха една фундаментална разлика в подхода на двете системи спрямо разбирането им за света и живота. още » Отново ще направим преглед на една нова диспенсационална книга, която напада реконструкционисткият възглед. още » Критика върху книгата на Дейв Хънт, „Whatever Happened to Heaven?“ още » Поради диспенсационалното ми минало, от време на време, ме молят да говоря по темата за диспенсационализма и да отправя реформирана критика към някои от основните му грешки. още »
1988-ма: Кризисната година на Диспенсационализмът
Полу-креационизъм
Покойният велик теолог Луис Спери Шефър ph.d - д-р по богословие, д-р по литература - RIP 1948-1988
Тефлонова Теология
Диспенсационална херменевтика: „Буквална, освен когато е неудобна“
„Завинаги“ не означава „Завинаги“
Парадигмата се променя
Рош Хашана
За седемте лъжи на Хаус
Приложим диспенсационализъм или теологична шизофрения
Невестата, жената на Агнеца
Ахилесовата пета на диспенсационализма (част първа)
Ахилесовата пета на диспенсационализма (част втора)
Ахилесовата пета на диспенсационализма (част трета)
Най-важният пасаж в Новия Завет (част първа)
Най-важният пасаж в Новия Завет (част втора)
Най-важният пасаж в Новия Завет (част трета)
Ахилесовата глава на диспенсационализма (Първа част)
Обществена теория на диспенсационализма
Ще се съберем ли край реката?* - (Първа част)
Какво стана с „Господна е земята“? - (Част Втора)
Диспенсационални изкривявания - Част Първа - Изкривявания в Христологията